«Powrót

ATHENA i PANDORA II - działania przeciwko nielegalnemu obrotowi skradzionymi dobrami kultury

ATHENA i PANDORA II - działania przeciwko nielegalnemu obrotowi skradzionymi dobrami kultury

ATHENA i PANDORA II - działania przeciwko nielegalnemu obrotowi skradzionymi dobrami kultury

  • Służby policyjne i celne z 81 państw, w tym Polski, w pierwszych wspólnych działaniach zwalczających obrót skradzionymi dobrami kultury.
  • Zabezpieczono ponad 41 tys. artefaktów w tym monety, meble, obrazy, instrumenty muzyczne i przedmioty archeologiczne.

Ponad 41 tys. artefaktów w tym monety, meble, obrazy, instrumenty muzyczne, przedmioty archeologiczne zabezpieczono podczas światowej akcji skierowanej na zwalczanie nielegalnego handlu kradzionymi dziełami kultury.  

Konfiskaty zostały dokonane przez Światową Organizację Celną i INTERPOL podczas pierwszej wspólnej operacji celnej i policyjnej o nazwie Athena oraz podczas Operacji Pandora II skoncentrowanej na Europie i koordynowanej przez hiszpańską Guardia Civil i Europol.

Dziesiątki tysięcy kontroli przeprowadzono na lotniskach i przejściach granicznych w 81 krajach podczas operacji Athena i Pandora II, które trwały od października do grudnia 2017 r. Przeprowadzono również rewizje domów aukcyjnych, muzeów i domów prywatnych, w wyniku czego wszczęto ponad 300 dochodzeń i 101 osób aresztowano.

Nielegalne rynki internetowe

Ponieważ Internet stał się ważną częścią łańcucha nielegalnego handlu dobrami kultury, funkcjonariusze organów ścigania monitorowali także rynki internetowe i witryny sprzedaży.

Doprowadziło to do zajęcia ponad 7 tys. obiektów, prawie 20 procent całkowitej liczby artefaktów odzyskanych podczas operacji. W ciągu zaledwie jednego śledztwa w Hiszpanii Guardia Civil przejęła ponad 2000 obiektów kultury, z których większość stanowiła monety rzymskie i inne imperia. Oficerowie zarekwirowali także 88 sztuk kości słoniowej, a także broń, w tym miecze, kuszę i 39 historycznych broni palnych, od karabinów po pistolety.

Najbardziej spektakularne ujawnienia

  1. Argentyńska policja federalna odzyskała skorupę Glyptodona, wymarłego ssaka. Osłona, której wiek szacowany jest na ponad milion lat, została sprzedana za 150 tys. USD.
  2. Brazylijskie służby celne chwyciły marmurową głowę ukrytą w walizce pasażera. Trwa weryfikacja pochodzenia dzieła.
  3. Obraz Nicolasa de Staela o wartości około 500 tys. euro został przechwycony przez francuską służbę celną na dworcu Gare du Nord w Paryżu podczas przemytu do Londynu.
  4. Przeszukanie dwóch domów należących do biznesmena i dwóch nieruchomości komercyjnych przez grecką policję spowodowało odzyskanie 41 obiektów archeologicznych, które nie posiadały wymaganej licencji.

Pokój i zagrożenie bezpieczeństwa

"Wyniki operacji Atena i Pandora II mówią same za siebie: współpraca między służbami celnymi i policją może przynieść znakomite wyniki i powinna być promowana i podtrzymywana na wszystkich poziomach. Walka z nielegalnym handlem dobrami kultury była od dawna zaniedbywana przez organy ścigania. Nie możemy jednak przymykać na to oczu."- powiedział sekretarz generalny WCO Kunio Mikuriya. "Będziemy nadal pracować w tej dziedzinie egzekwowania prawa i wkrótce wdrożymy pierwszy specjalistyczny program szkoleń globalnych dla administracji celnych - bardzo konkretny i praktyczny wynik naszej wspólnej pracy" - dodał.

Sekretarz generalny INTERPOL, Jürgen Stock, powiedział, że operacje uderzyły w nielegalny handel dobrami kultury, co stanowi zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. "Dla przestępców czarny rynek dzieł sztuki staje się równie lukratywny jak dla narkotyki, broń i podrobione towary. Starożytne artefakty stanowią również potencjalne źródło wielkich bogactw dla grup terrorystycznych "- powiedział Sekretarz Generalny Stanu.

Koordynacja międzynarodowa

Ze względu na globalny charakter operacji Athena, całodobowa jednostka koordynacji operacyjnej była prowadzona wspólnie przez WCO i INTERPOL. Oprócz pomocy w wymianie informacji i wydawaniu ostrzeżeń, jednostka przeprowadzała także kontrole różnych międzynarodowych i krajowych baz danych, takich jak baza danych o Skradzionych dziełach INTERPOL.

Na poziomie europejskim operacja Pandora II została przeprowadzona z wykorzystaniem narzędzia wymiany informacji SIENA z całodobowym centrum operacyjnym Europolu w celu kontroli danych osobowych.