«Powrót

Funkcjonariusze KAS z Opola przejęli dwie przesyłki z dopalaczami

Funkcjonariusze KAS z Opola przejęli dwie przesyłki z dopalaczami

Funkcjonariusze KAS z Opola przejęli dwie przesyłki z dopalaczami

Funkcjonariusze KAS z Opola znaleźli dopalacze w dwóch przesyłkach pocztowych.Środki  ukryte były  w  opakowaniach płyt DVD.
Dopalacze znalezione w przesyłkach w jednej z opolskich placówek pocztowych

Funkcjonariusze KAS z Opola zabezpieczyli w jednej z placówek pocztowych dwie przesyłki z groźnymi dopalaczami. Saszetki z niebezpiecznymi substancjami, schowane w opakowaniach po płytach DVD, wywąchał pies służbowy Graffi.

Funkcjonariusze KAS regularnie kontrolują zawartość przesyłek pocztowych
i kurierskich, sprawdzając czy nie zawierają one niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia substancji. W ostatnich dniach w jednej z placówek pocztowych na terenie naszego województwa mundurowi znaleźli w dwóch paczkach  groźne dla zdrowia środki zastępcze, zwane dopalaczami.Funkcjonariusze postanowili otworzyć przesyłki, którymi „zainteresował się" pies wyszkolony do wykrywania środków odurzających. Wewnątrz obu z nich znaleźli woreczki foliowe z białymi kryształkami, saszetki z ciemną substancją oraz fiolkę z płynem. Podejrzane środki ukryte były w opakowaniach popularnej gry komputerowej.

W przesyłkach znajdowało się w sumie 320 gramów specyfików, o takich nazwach jak Funky, Marocco Fake Hash, 4CMC,czy Hardcore Incene. O tym co może znajdować się w środku świadczyły napisy umieszczone na opakowaniach pod nazwami dopalaczy: „Substrat środków czyszczących. Nie do spożycia. Produkt przeznaczony wyłącznie dla osób pełnoletnich".

Przechwycone substancje zostaną przekazane do badań laboratoryjnych w celu ustalenia ich składu chemicznego. Wyniki pokażą, czy środki znajdują się w wykazie substancji zabronionych w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.Śledczy ustalają ponadto nadawcę oraz adresatów przesyłek.

Większość składników dopalaczy jest wpisana na listę substancji zakazanych, więc za ich posiadanie i handel grożą takie same kary, jak za narkotyki - do 3 lat pozbawienia wolności.