«Powrót

Funkcjonariusze KAS z Opola udaremnili wprowadzenie na rynek 26 tysięcy litrów nielegalnego paliwa

Funkcjonariusze KAS z Opola udaremnili wprowadzenie na rynek 26 tysięcy litrów nielegalnego paliwa

Funkcjonariusze KAS z Opola udaremnili wprowadzenie na rynek 26 tysięcy litrów nielegalnego paliwa

Pojemniki typu mauser z nielegalnym olejem napędowym zatrzymane przez funkcjonariuszy KAS
W naczepie znajdowało się 26 tys.litrów paliwa o wartości blisko 120 tys.zł.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej  zatrzymali  ciężarówkę przewożącą 26  tysięcy litrów nielegalnego oleju napędowego o wartości blisko 120 tysięcy złotych.Paliwo przewożone było w plastikowych pojemnikach typu mauser.

Nocą 5 stycznia funkcjonariusze KAS zatrzymali na opolskim odcinku autostrady A4 samochód ciężarowy marki MAN.  W trakcie kontroli kierowca oświadczył, iż nie jest mu znany rodzaj przewożonego towaru,  ponieważ w umówionym miejscu odebrał zaplombowaną już naczepę. Wstępne oględziny dokumentacji wzbudziły podejrzenie funkcjonariuszy, co do legalności całego transportu. Funkcjonariusze skontrolowali pojazd. Okazało się, że na naczepie znajdowało się  26 pojemników  typu mauser, każdy o pojemności 1000 litrów, zawierających oleistą ciecz. Jej intensywny zapach, a także kolor i konsystencja wskazywały, że to olej napędowy, a nie jak wynikało z dokumentów rozpuszczalnik.Szczegółowa kontrola wykazała również, że transport towaru nie został zgłoszony  w systemie  monitorowania drogowego towarów SENT. Ponadto  kierowca pojazdu  nie okazał do kontroli wypisu z licencji oraz nie posiadał dowodu rejestracyjnego naczepy.

Funkcjonariusze pobrali próbki cieczy  do badania, natomiast naczepa wraz z  towarem została zabezpieczona  do dalszego postępowania. W sprawie zostało wszczęte postępowanie karne skarbowe. Prowadzi je Opolski Urząd Celno-Skarbowy. Śledczy ustalają, kto jest właścicielem towaru i dokąd miał on ostatecznie trafić.

Jeśli podejrzenia funkcjonariuszy potwierdzą się i  okaże się, że doszło do próby nielegalnego wprowadzenia do obrotu oleju napędowego, organizatorom tego procederu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości ponad 20 mln .zł. Jeżeli badania laboratoryjne potwierdzą, iż zatrzymane paliwo spełnia parametry oleju napędowego, kierowca odpowie za niedopełnienie obowiązku objęcia towaru zgłoszeniem w systemie kontroli drogowej SENT.

Szacunkowa wartość rynkowa zatrzymanego towaru to blisko 120 tys. złotych.