«Powrót

Przewoził spirytus bez akcyzy

Przewoził spirytus bez akcyzy

Przewoził spirytus bez akcyzy

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Opola znaleźli 10 litrowych butelek spirytusu niewiadomego pochodzenia

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Opola znaleźli
20 litrowych butelek spirytusu niewiadomego pochodzenia w samochodzie mężczyzny powracającego z Czech. Ostrzegamy, że taki alkohol może być niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia potencjalnych konsumentów.

29 czerwca tuż przy czeskiej granicy funkcjonariusze  Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali do kontroli samochód osobowy. Podróżujący pojazdem oświadczył, że nie przewozi żadnego towaru zakupionego za  zagranicą. Mundurowi przeprowadzili jednak rewizję i znaleźli ukryte za siedzeniami pojazdu dwa kartony. Wewnątrz nich  znajdowało się 20 litrowych butelek oznaczonych etykietami z napisem Spirytus rektyfikowany 95% bez znaków skarbowych akcyzy.  Podróżny tłumaczył, że alkohol zakupił na własne potrzeby w sklepie po czeskiej stronie granicy.

W trosce o zdrowie i  bezpieczeństwo obywateli przestrzegamy przed kupowaniem i spożywaniem alkoholu pochodzącego z niepewnych źródeł (np. z bazarów i targowisk), ponieważ może on być niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia potencjalnych konsumentów. Ujawnienia funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej oraz innych służb  potwierdzają, że nielegalny alkohol sprzedawany jest głównie w butelkach plastikowych (zwyczajowo wykorzystywanych, jako opakowania jednostkowe oleju spożywczego), ale i w butelkach szklanych po wódkach różnych marek polskich i zagranicznych. Opakowania te zwykle nie posiadają zabezpieczeń w postaci banderol akcyzowych.Nasze podejrzenie co do autentyczności trunku powinna wzbudzić także znacznie niższa cena takiego alkoholu.

Próby handlu podejrzanym  alkoholem można zgłaszać dzwoniąc pod numer  800 060 000 lub mailowo na powiadom-clo@mofnet.gov.pl.