«Powrót

Funkcjonariusze KAS z Opola zlikwidowali nielegalne salony gier

Funkcjonariusze KAS z Opola zlikwidowali nielegalne salony gier

Funkcjonariusze KAS z Opola zlikwidowali nielegalne salony gier

Funkcjonariusze KAS z Opola zlikwidowali nielegalne salony gier w Brzegu. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w nielegalnym salonie gier.
Funkcjonariusze KAS z Opola zlikwidowali nielegalne salony gier w Brzegu. Nielegalne automaty do gier stoją ustawione w dwóch rzędach na terenie hali.
Funkcjonariusze KAS z Opola zlikwidowali nielegalne salony gier w Brzegu. Automaty do gier w salonie stoją ustawione pod ścianą.

13 lipca funkcjonariusze Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Brzegu zlikwidowali dwa nielegalne salony gier na automatach hazardowych działających w Brzegu. Łącznie w dwóch salonach ujawniono dziewięć sztuk automatów.

Kontrolujący przeprowadzili eksperyment polegający na odtworzeniu możliwości prowadzenia gier, który potwierdził, że na tych automatach urządzane są gry o charakterze losowym. Ponieważ gry te urządzane były wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych, automaty zostały zatrzymane.
Obydwa salony były bezobsługowe, a automaty były połączone ze sobą metalowymi sztabami  lub były przytwierdzone do ścian i podłogi, co utrudniało przewiezienie ich do magazynu depozytowego. O pomoc poproszono funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu, którzy przy pomocy specjalistycznego sprzętu usunęli mocowania, dzięki czemu automaty mogły zostać zabrane i przewiezione do magazynu.

Sprawę przekazano do Działu Dochodzeniowo-Śledczego Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu celem przeprowadzenia w tej sprawie postępowania przygotowawczego o czyn zabroniony z art. 107 § 1  kodeksu karnego skarbowego. Za organizację gier hazardowych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia grozi kara grzywny albo kara pozbawienia wolności do lat 3, albo obie te kary łącznie.

Od początku  2018 r. opolscy funkcjonariusze KAS zatrzymali 224 sztuki automatów i urządzeń, na których prowadzone były gry wbrew przepisom obowiązującej ustawy o grach hazardowych. W magazynach Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego przechowywanych jest obecnie blisko 2,5 tys. zatrzymanych automatów i urządzeń do gier. Na dzień dzisiejszy na terenie województwa opolskiego automaty do gier  w sposób zgodny z przepisami eksploatowane są tylko w jednym kasynie gier, na podstawie zezwolenia udzielonego przez Ministra Finansów.

*****
Przypominamy, że 1 kwietnia 2017 r. weszły w życie zmiany w ustawie o grach hazardowych zakazujące posiadania automatów do gier, poza wyjątkami wskazanymi w ustawie. Nowela rozszerza również katalog podmiotów, które podlegają odpowiedzialności z tytułu łamania przepisów w tym zakresie. Karom pieniężnym podlegają nie tylko organizatorzy nielegalnych gier, ale również właściciele lokali, w których znajdują się niezarejestrowane automaty, a w których prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa. Wysokość takiej kary ustawodawca określił na 100 000 zł od każdego automatu.