«Powrót

Przedstawiciele opolskiej KAS na HackYeah 2019

Przedstawiciele opolskiej KAS na HackYeah 2019

Przedstawiciele opolskiej KAS na HackYeah 2019

Fotografia przedstawiająca premiera RP wraz z przedstawicielami KAS w koszulkach GovTech.
Ekspert KAS rozmawia z zainteresowanym uczestnikiem HackYeah.
Ekspert KAS przedstawia prezentację przygotowaną przez pracowników i funkcjonariuszy izb administracji skarbowej.
Zdjęcie grupowe przedstawicieli KAS z Opola. Na zdjęciu widoczne jest 7 uśmiechniętych osób, 3 kobiety oraz 4 mężczyzn w czarnych koszulkach z logiem Govtech.
EksperciKAS przedstawiają prezentację przygotowaną przez pracowników i funkcjonariuszy izb administracji skarbowej.

HackYeah 2019 to całodobowy maraton programowania, w którym wzięli udział programiści z całego świata. W tym roku Ministerstwo Finansów w ramach projektu GovTech reprezentowali eksperci z Izby Administracji Skarbowej w Opolu i Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. Warto wspomnieć, że jest to największe zdarzenie tego typu w Europie.

Na Hackathonie odbywającym się w podwarszawskim Nadarzynie pojawiło się ponad 3 000 uczestników. W halach obiektu Ptak Warsaw Expo podjęli się oni rozwiązania wyzwań programistycznych zleceniodawców - od największych firm przemysłowych do banków czy totalizatora sportowego. Przez 24 godziny specjaliści IT borykali się z problemami w kategoriach: Komunikacja, Środowisko i Bezpieczeństwo, walcząc o część puli nagród wynoszącej 1,2 mln. zł.

W tym roku specjaliści KAS z Cybercentrum i Centrum RTG, przygotowali 2 dwuetapowe konkursy, dotyczące:

  • inteligentnego robota do walki z cyberprzestępczością (aplikacja do automatycznego identyfikowania i przeszukiwania stron internetowych)
  • platformy szkoleniowej dla funkcjonariuszy KAS z wykorzystaniem urządzeń RTG (symulator w postaci aplikacji webowej, odzwierciedlający rzeczywiste warunki pracy operatorów).

W trakcie HackYeah przedstawiciele KAS z Opola i Gdańska odpowiadali na wszelkie pytania dotyczące konkursów. Stanowisko cieszyło się wysokim uznaniem ze strony uczestników wydarzenia, którzy z zainteresowaniem obserwowali prezentację dotyczącej tematyki konkursu. W pierwszy dzień Hackathonu premier Mateusz Morawiecki odwiedził punkt informacyjny KAS i pytał o konkurs oraz obejrzał materiały przygotowane przez Izbę Administracji Skarbowej w Opolu oraz Izbę Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Mimo całodobowego formatu HackYeah, zmęczenie uczestników nie przyczyniło się do spadku zainteresowania konkursem KAS-u. Dodatkowo, w niedzielę punkt prowadzony przez przedstawicieli izb administracji skarbowej odwiedził Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Piotr Dziedzic.

Hackathon okazał się dużym sukcesem, wpłynęło wiele wstępnych wniosków od uczestników wydarzenia. Programiści, zarówno początkujący jak i doświadczeni, chwalili możliwość wykorzystania swojej wiedzy w wymierny i praktyczny sposób, jakim okazały się wyzwania proponowane przez zleceniodawców.

GovTech Polska

Wyzwania Ministerstwa Finansów odbywają się w ramach programu GovTech Polska – Aktywuj pomysły! Jego celem jest usprawnienie dialogu między sektorem publicznym, a innowatorami: przedsiębiorcami, start-upami, środowiskiem naukowym oraz samymi obywatelami. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom informatycznym GovTech ma wspierać rozwiązywanie społecznych wyzwań, poprawiać warunki życia obywateli czy efektywność działania sfery publicznej.

Polska jest jednym z liderów rynku GovTech na świecie, podobnie jak kraje takie jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Izrael czy Singapur. Stosowane przez GovTech Polska zasady, zapewniające skuteczność wdrożenia rozwiązań, są stawiane za wzór w państwach, gdzie rynek GovTech istnieje już od wielu lat.