«Powrót

Opolska KAS na spotkaniu informacyjnym PARP w Nysie

Opolska KAS na spotkaniu informacyjnym PARP w Nysie

Opolska KAS na spotkaniu informacyjnym PARP w Nysie

Minister Marcin Ociepa przemawia do zebranych przesiębiorców
Przedstawiciel Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii omawia zmiany, które wprowadziła tzw. Konstytucja Biznesu
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Opolu - pani Barbara Bętkowska-Cela omawia najważniejsze zmiany w prawie podatkowym
Przedstawiciel ZUS przedstawia najważniejsze zmiany dla płatników składek i wyświetla prezentację

13 września 2018 r. w Nysie odbyło sie kolejne spotkanie w ramach ogólnopolskiego cyklu konferencji pod hasłem „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany". 
Organizatorami spotkań są PARP i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a partnerują Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Urząd Zamówień Publicznych, Urząd Dozoru Technicznego, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA.

O uproszczeniach w prawie podatkowym stanowiącym element Konstytucji Biznesu oraz innych zmianach prawnych ułatwiających zakładanie i prowadzenie firm, przedsiębiorcy mogli usłyszeć na spotkaniu informacyjnym z panem Marcinem Ociepą – Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologi, panią Barbarą Betkowską-Cela Dyrektorem IAS w Opolu, naczelnikami urzędów skarbowych oraz przedstawicielami ZUS w Opolu.

Wśród najważniejszych zmian podatkowych, jakie wprowadza Konstytucja Biznesu dużym zainteresowaniem ze strony uczestników konferencji cieszyło się opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej, skrócenie terminu w tzw. "uldze na złe długi" oraz mechanizm podzielonej płatności (tzw. split payment).

*******

Odbywające się w całym kraju spotkania z przedsiębiorcami służą przede wszystkim zapoznaniu ich z tzw. Konstytucją Biznesu, czyli gruntowną reformą prawa gospodarczego, której celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego, w którym działają. Większość przepisów Konstytucji, jak np. ulga na start, działalność nierejestrowa, przepisy ustawy o CEIDG, które dotyczą możliwości wysyłania e-wniosku np. o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS oraz dokonywania opłat urzędowych drogą elektroniczną weszła już w życie. Od lutego 2019 roku zaczną obowiązywać przepisy Prawa przedsiębiorców dotyczące firm wpisanych do KRS. W ich przypadku zawieszona działalność będzie automatycznie wznawiana po 24 miesiącach od jej zawieszenia.