«Powrót

Turaki na opolskim odcinku A4

Turaki na opolskim odcinku A4

Turaki na opolskim odcinku A4

Afrykański ptak turak barwy czarnej w rękach osoby nim się opiekującej. Zwierzę jest wystraszone.
Trzy turaki w plastikowej klatce, chodzące po ściółce przeznaczonej dla ptaków.

Na autostradzie A4 funkcjonariusze opolskiej KAS zatrzymali kierowcę przewożącego turaki chronione konwencją waszyngtońską CITES. Istnieje podejrzenie, że mogło dojść do próby nielegalnego wywozu ptaków za granicę Polski.

25 października na autostradzie A4 funkcjonariusze opolskiej KAS zatrzymali kierowcę przewożącego ptaki chronione konwencją waszyngtońską CITES. W pojeździe znaleziono 9 sztuk turaków – afrykańskich ptaków, nie występujących naturalnie w Europie, które według oświadczenia kierowcy przewożone były do Holandii. Kierowca przedstawił jedynie dokument ,,Potwierdzenie pochodzenia zwierzęcia" wystawiony i podpisany przez właściciela hodowli. Prowadzący pojazd nie posiadał dokumentu wystawionego przez powiatowego lekarza weterynarii stwierdzającego, że przewożone ptaki pochodzą z legalnego źródła. Pomimo ciążącego obowiązku, kierowca nie zgłosił zamiaru przewozu ptaków w starostwie powiatowym, dlatego też podjęto decyzję o przewiezieniu zwierząt do wyspecjalizowanej przychodni weterynaryjnej, celem poddania ich kwarantannie.

W kilka dni po zatrzymaniu turaków, 30 października kierowca przedstawił zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii wystawione 18 października informujące o tym, iż zatrzymane ptaki wykluły się w lipcu 2019 r. i pochodzą z legalnej hodowli. Ponadto przedstawił również dokument rejestracyjny potwierdzający wyhodowanie w niewoli,  wystawiony 29 października. Po dostarczeniu przez kierowcę wymaganych dokumentów, ptaki zostały zwrócone.

Ponieważ przedmiotowe dokumenty powinny być wystawione do 14 dni od narodzin zwierząt hodowlanych w niewoli, istnieje podejrzenie, że mogło dojść do próby nielegalnego wywozu ptaków chronionych Konwencją Waszyngtońską. Dalsze postępowanie w sprawie prowadzi Wydział Dochodzeniowo-Śledczy Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu.

***

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem - CITES (od ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora), zwana również konwencją waszyngtońską, to międzynarodowy układ ograniczający transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami. Celem konwencji jest eliminacja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane ich pozyskiwanie z naturalnego środowiska mogłoby zagrozić ich przetrwaniu. Tekst konwencji obejmuje swoim zasięgiem wszystkie gatunki turaków.