«Powrót

O odliczeniach od dochodu i od podatku za 2015 rok informował ekspert z Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu

O odliczeniach od dochodu i od podatku za 2015 rok informował ekspert z Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu

O odliczeniach od dochodu i od podatku za 2015 rok informował ekspert z Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu

Podczas telefonicznego dyżuru eksperta z Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu, czytelnicy Nowej Trybuny Opolskiej zadawali pytania związane z zeznaniami podatkowymi – odliczeniami od dochodu (przychodu) i od podatku za 2015 rok.

1. Pytanie:
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym i składam PIT-28. Czy w tym zeznaniu mogę skorzystać z ulgi na dziecko w wieku 15 lat?

Odpowiedź:
Z ulgi z tytułu wychowania dzieci mogą skorzystać osoby rozliczające się ze swoich dochodów wyłącznie na zasadach ogólnych, czyli składające zeznanie podatkowe PIT-37 lub PIT-36. Osoby korzystające z ulgi z tytułu wychowania dzieci dołączają do zeznania załącznik PIT/O. Jednocześnie należy zauważyć, że z treści załącznika PIT/O w części C – odliczenia od podatku, w punkcie nr 3, znajduje się informacja „wiersza tego nie wypełniają podatnicy składający załącznik PIT/O wraz z zeznaniem PIT-28".

2. Pytanie:
Posiadam dochody wyłącznie ze stosunku pracy, w jakiej wysokości mogę odliczyć darowiznę na kościół i czy jest ona limitowana?

Odpowiedź:
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia dwie formy wsparcia działalności kościoła – na cele kultu religijnego i na cele charytatywno – opiekuńcze. Znaczenie ma cel darowizny, jak i wysokość darowanej kwoty. Ta najbardziej popularna darowizna pieniężna na cele kultu religijnego jest limitowana. Odliczenie od dochodu przekazanej kwoty na cele kultu religijnego nie może przekroczyć 6% rocznego dochodu darczyńcy. Ważny jest cel darowizny, który musi dotyczyć wydatków związanych z kultem religijnym, czyli np. remontem kościoła. Należy jednak pamiętać, iż do tego limitu włączamy również darowizny przekazane na cele krwiodawstwa oraz dla organizacji pożytku publicznego.
Natomiast odliczenie darowizn na cele charytatywno – opiekuńcze, o których mowa w ustawie o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej, nie jest limitowane. Ograniczeniem jest tu jedynie wysokość dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania. Przykładem jest darowizna na utrzymanie kościelnego ośrodka pomocy bezdomnym, przytuliska, prowadzonych w ramach parafii czy też domów zakonnych.
Bardzo istotne jest właściwe udokumentowanie darowizny. Należy posiadać dowód wpłaty na rachunek bankowy – w przypadku darowizny pieniężnej, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług, ustalonym zgodnie z odrębnymi przepisami. Jeżeli chodzi o darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze, niezbędne jest pokwitowanie jej odbioru oraz dostarczenie przez obdarowanego, w terminie 2 lat od dnia przekazania darowizny, szczegółowego sprawozdania o przeznaczeniu jej na cele charytatywno-opiekuńcze. Powyższych dowodów nie załącza się do deklaracji, ale należy je udostępnić w przypadku wezwania przez urząd skarbowy.
 

Rejestr zmian