«Powrót

Otrzymałam spadek - obowiązki względem urzędu skarbowego - wyjaśnia ekspert z Urzędu Skarbowego w Namysłowie

Otrzymałam spadek - obowiązki względem urzędu skarbowego - wyjaśnia ekspert z Urzędu Skarbowego w Namysłowie

Otrzymałam spadek - obowiązki względem urzędu skarbowego - wyjaśnia ekspert z Urzędu Skarbowego w Namysłowie

Podczas telefonicznego dyżuru eksperta z Urzędu Skarbowego w Namysłowie czytelnicy Nowej Trybuny Opolskiej zadawali pytania związane z obowiązkami wobec urzędu skarbowego po otrzymaniu spadku.

1. Pytanie:
Mój ojciec zmarł w 2012 r. pozostawiając budynek mieszkalny z ogrodem. Jestem jedynym spadkobiercą zmarłego. Chcę w tym roku złożyć w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Czy będę musiał zapłacić podatek od spadków i darowizn?

Odpowiedź:
Spadkobiercy należący do kręgu najbliższej rodziny zmarłego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Warunkiem zastosowania zwolnienia jest zgłoszenie nabycia spadku właściwemu urzędowi skarbowemu. Jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość, właściwość miejscową urzędu skarbowego ustala się według miejsca położenia nieruchomości. Termin na zgłoszenie nabycia spadku wynosi 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia stwierdzającego nabycie spadku i dokonuje się go się na druku SD-Z2.  W związku z powyższym, nabycie spadku po zmarłym ojcu będzie korzystać ze zwolnienia od podatku, o ile zostaną spełnione wyżej wymienione warunki.

2. Pytanie:
Po babci zmarłej w 2013 r. odziedziczyłem mieszkanie. Sprawę spadkową przeprowadziłem u notariusza jeszcze w 2013 r. Nie wiedziałem, że należy dokonać zgłoszenia nabycia spadku, by skorzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Czy w tej sytuacji zapłacę podatek?

Odpowiedź:
Nabycie w drodze dziedziczenia podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Od 1 stycznia 2007r., zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych między innymi przez wnuki, jeżeli w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.
W przypadku niespełnienia warunków uprawniających do zastosowania zwolnienia, spadkobierca, zgodnie z art. 4a ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, będzie opodatkowany na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.
W związku z powyższym, podatek wystąpi i będzie naliczony od wartości przekraczającej kwotę wolną wynoszącą 9.637,00 zł.

Rejestr zmian