«Powrót

O podatku od towarów i usług informował ekspert z Urzędu Skarbowego w Oleśnie

O podatku od towarów i usług informował ekspert z Urzędu Skarbowego w Oleśnie

O podatku od towarów i usług informował ekspert z Urzędu Skarbowego w Oleśnie

Podczas telefonicznego dyżuru eksperta z Urzędu Skarbowego w Oleśnie, czytelnicy Nowej Trybuny Opolskiej zadawali pytania związane z podatkiem od towarów i usług.

1. Pytanie:
Przy rozpoczęciu działalności gospodarczej w zakresie działalności barów, data zgłoszonego rozpoczęcia jest wcześniejsza niż faktyczne rozpoczęcie sprzedaży, ze względu na konieczność przeprowadzenia remontu pomieszczeń. Czy koniecznie od początku działalności należy mieć kasę fiskalną? Jaki termin instalacji kasy jest prawidłowy - zgłoszonego rozpoczęcia czy od pierwszej sprzedaży?

Odpowiedź:
Ze względu na branżę działalności gospodarczej, tj. bar, kasa fiskalna jest wymagana bez względu na uzyskany obrót. Na postawie § 4 pkt 1 lit n. Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 poz. 1544 ) podatnikowi nie przysługuje zwolnienie z posiadania kasy na zasadach ogólnych tj. do osiągnięcia 20 tys. obrotu, zatem instaluje ją od początku działalności. Ustawodawca w art. 111 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Tekst jednolity z 2011 Dz. U. Nr 177 poz. 1054) zobowiązał podatnika do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku przy zastosowaniu kas rejestrujących, a nie do posiadania kasy, zatem prawidłowym terminem jest zainstalowanie kasy przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu.

2. Pytanie:
Jak ewidencjonować obrót u podatnika podatku od wartości dodanej za wykonane usługi budowlane na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej na terenie Unii Europejskiej dla potrzeb podatku od towarów i usług?

Odpowiedź:
Usługi budowlane dla wymienionych podmiotów zgodnie z art. 28e ustawy o VAT podlegają opodatkowaniu w miejscu położenia nieruchomości. Podatnik polski powinien zarejestrować się w kraju wykonywania usługi i na fakturze sprzedaży zastosować opodatkowanie zgodnie z przepisami kraju, w którym wykonywana jest usługa. Obrotu z takiej faktury podatnik nie wykazuje w ewidencji dla podatku VAT w Polsce, tylko w kraju wykonania usługi. Podatnik nie ma prawa do skorzystania z odliczenia z podatku naliczonego od zakupów związanych z tą usługą. Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi, jeżeli od takiej sprzedaży poza granicami kraju przysługiwałoby odliczenie. Odliczenie przysługuje podatnikowi krajowemu. W przypadku podatnika polskiego świadczącego usługi dla indywidualnego odbiorcy z UE, jest on zarejestrowany we właściwym na miejsce położenia nieruchomości kraju UE, to nie jest dla tych czynności podatnikiem naszego kraju.
Opisywaną sprzedaż podatnik jest zobowiązany wykazać w Polsce tylko dla rozliczenia podatku dochodowego, ponieważ w tym zakresie Polska jest właściwym dla niego państwem do jego rozliczenia.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 01.02.2016 Data publikacji: 01.02.2016 13:57 Data ostatniej modyfikacji: 26.07.2016 10:59
Autor: Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie Osoba publikująca: Barbara Popowicz Osoba modyfikująca: Marta Fuhrmann
Rejestr zmian