«Powrót

Jak opodatkować sprzedaż nieruchomości – wyjaśnia ekspert z Urzędu Skarbowego w Nysie

Jak opodatkować sprzedaż nieruchomości – wyjaśnia ekspert z Urzędu Skarbowego w Nysie

Jak opodatkować sprzedaż nieruchomości – wyjaśnia ekspert z Urzędu Skarbowego w Nysie

Podczas telefonicznego dyżuru eksperta z Urzędu Skarbowego w Nysie czytelnicy Nowej Trybuny Opolskiej zadawali pytania związane z opodatkowaniem sprzedaży nieruchomości.

1. Pytanie:
W 2012 roku otrzymałam w darowiźnie dom. Jaki zapłacę podatek jeżeli będę chciała go sprzedać przed upływem 5 lat i kupić inne mieszkanie?

Odpowiedź:
Dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych lub wybudowanych po 1 stycznia 2009 r. podlega opodatkowaniu 19% stawką PIT. Jeżeli podatnik przeznaczy część lub całość dochodu ze sprzedaży w okresie 2 lat począwszy od dnia odpłatnego zbycia na własne cele mieszkaniowe, to wówczas w tej części korzysta ze zwolnienia z podatku.
Do wydatków na własne cele mieszkaniowe zalicza się m.in. wydatki na: nabycie budynku mieszkalnego, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego bądź lokalu mieszkalnego. Za wydatki na cele mieszkaniowe uznaje się też wydatki na spłatę kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami zaciągniętego przed sprzedażą. Po zakończeniu roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, w terminie do 30 kwietnia należy złożyć zeznanie roczne PIT-39, w którym należy wykazać zarówno dochody ze sprzedaży i należny podatek dochodowy, jak i wysokość dochodu przeznaczonego do wydatkowania na własne cele mieszkaniowe.

2. Pytanie:
W 2013 r. otrzymałem od rodziców w darowiźnie część gospodarstwa rolnego. Następnie w 2015 roku sprzedałem 1 ha gruntów ornych innemu rolnikowi. Czy uzyskany przychód ze sprzedaży należy wykazać w zeznaniu rocznym i opodatkować?

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnione z podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie nie dotyczy jednak przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.
Rozważając skutki podatkowe sprzedaży gruntu należy przede wszystkim rozstrzygnąć, czy wchodzi on w skład gospodarstwa rolnego. Art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakazuje termin „gospodarstwo rolne" rozumieć zgodnie z przepisami ustawy o podatku rolnym. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym, za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej.
Aby dany grunt stanowił „gospodarstwo rolne" muszą zostać w świetle powyższego łącznie spełnione następujące warunki:

  • grunt musi być sklasyfikowany w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych,
  • nie może być zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza,
  • musi stanowić własność lub znajdować się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej,
  • łączna powierzchnia gruntu musi przekraczać 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy.

Jeżeli dany grunt spełnia wszystkie ww. przesłanki, to jego sprzedaż może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Ze zwolnienia nie korzysta np. sprzedaż działki leśnej. Grunty oznaczone jako lasy i grunty leśne nie stanowią gospodarstwa rolnego ani też nie wchodzą w jego skład, gdyż nie są użytkami rolnymi, ani gruntami zadrzewionymi i zakrzewionymi na użytkach rolnych.

Rejestr zmian