«Powrót

e-Sprawozdania Finansowe

e-Sprawozdania Finansowe

e-Sprawozdania Finansowe

W związku z licznymi wątpliwościami w zakresie sprawozdań finansowych, przypominamy, że:

  • podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS mają obowiązek przesłać swoje sprawozdanie finansowe wyłącznie do KRS, bowiem tak stanowi art. 69 ustawy o rachunkowości. Jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS mogą bezpłatnie przygotować sprawozdanie finansowe w aplikacji e-Sprawozdanie Finansowe (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym), a następnie wysłać je do KRS z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego dostępnego pod adresem: https://ekrs.ms.gov.pl/ (link otiwera nowe okno w serwisie zewnętrznym). Takie sprawozdania finansowe (o ile zostały złożone do KRS) są publicznie dostępne na wskazanej stronie. Podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS nie mają obowiązku przesyłania ich do Szefa KAS ani do urzędu skarbowego. Tym niemniej, jak wskazano powyżej, są one dostępne w Przeglądarce sprawozdań finansowych, dostępnej dla wszystkich jednostek KAS.
  • nie ma już papierowych sprawozdań finansowych – są tylko elektroniczne (co do zasady w formacie XML). Sprawozdanie musi być zgodne z zasadami opisanymi w ustawie o rachunkowości, być sporządzone zgodnie ze strukturą logiczną i podpisane elektronicznie. Nie jest sprawozdaniem finansowym dokument w formie papierowej. Nie jest także prawidłowym sposobem przekazywania sprawozdania do Szefa KAS, za pośrednictwem operatora pocztowego, np. na płycie CD lub pendrive. Aktualnie dopuszczalne są tylko dwa sposoby prawidłowego elektronicznego przekazania do Szefa KAS sprawozdania finansowego: poprzez aplikację e-Sprawozdania Finansowe oraz przez ePUAP do Zachodniopomorskiego US w Szczecinie na adres skrytki: /8xa2k23ncv/SkrytkaESP (dla podatników CIT od 26.05.2022 r.). UWAGA: Wyjątkiem od tej zasady są sprawozdania jednostek sporządzających sprawozdania zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR). Format sprawozdania finansowego przygotowanego zgodnie z MSR uzależniony jest od statusu jednostki. Emitenci, których papiery wartościowe zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, sporządzają sprawozdania finansowe zgodne z MSR w formacie ESEF. Natomiast sprawozdania finansowe jednostek niebędących emitentami papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym sporządzane zgodnie z MSR, sporządza się w formacie ESEF, lub innym formacie przeszukiwalnym. Więcej informacji o MSR opisanych jest w sekcji Pytania i odpowiedzi w części Sporządzanie i podpisywanie sprawozdania (w pyt. 5, 6, 48) (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym).
  • w serwisie podatki.gov.pl, w sekcji dotyczącej sprawozdań finansowych (e-Sprawozdania Finansowe) (link otwiera nowe okno w serwisie zewnetrznym) znajdują się ważne informacje, m.in., kto i jak powinien je złożyć, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, opublikowane struktury sprawozdań finansowych oraz ważne komunikaty i wyjaśnienia. 
  • zostało wydane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 marca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji (Dz. U. poz. 561). Komunikat o przedłużeniu niektórych terminów dotyczących sprawozdań finansowych dostępny jest również pod ww. adresem.
  • utworzenie sprawozdania finansowego i jego wysyłka do Szefa KAS są możliwe przy użyciu:
  1. bezpłatnej aplikacji udostępnionej przez Ministerstwo Finansów e-Sprawozdania Finansowe (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym).
  2. dostępnych na rynku aplikacji komercyjnych.
  • ewentualne wątpliwości albo problemy dotyczących sporządzania, podpisania i wysyłania sprawozdania finansowego do Szefa KAS należy zgłaszać pod adresem: sf.helpdesk@mf.gov.pl (link otwiera nowe okno w serwisie poczty). Od 1 stycznia 2022 r. wprowadzono uproszczenia przy podpisywaniu sprawozdań finansowych dla zarządów wieloosobowych. Sprawozdanie może podpisać przynajmniej jedna osoba, a pozostali członkowie tego organu składają stosowne oświadczenia. Ustawą z 14.10.2021 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2106) wprowadzono zmiany w ustawie o rachunkowości dotyczące m.in. podpisywania sprawozdań finansowych. Jak stanowi art. 52 ust 2b ustawy o rachunkowości, jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy, sprawozdanie finansowe może podpisać co najmniej jedna osoba wchodząca w skład tego organu po złożeniu przez pozostałe osoby wchodzące w skład tego organu oświadczeń, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie, lub odmów złożenia takich oświadczeń. Odmowa złożenia oświadczenia jest równoznaczna z odmową podpisu sprawozdania finansowego i wymaga sporządzenia pisemnego uzasadnienia. Oświadczenie, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie, oraz odmowa złożenia takiego oświadczenia są dołączane do sprawozdania finansowego.
  • złożenie podpisu pod sprawozdaniem finansowym jest możliwe przy użyciu:
  1. aplikacji dostarczonej przez dostawcę kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub innej zgodnej aplikacji komercyjnej (w przypadku podpisywania podpisem kwalifikowanym),
  2. usługi dostępnej na portalu gov.pl (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym) - w przypadku podpisywania bezpłatnym podpisem zaufanym. 
  • powstała usługa Tymczasowego Profilu Zaufanego (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym) - przewidziana dla tych osób, które z różnych powodów nie posiadają profilu zaufanego.
  • ewentualne problemy z wadliwym działaniem podpisu kwalifikowanego Powinni Państwo w pierwszej kolejności wyjaśniać z jego wystawcą. W przypadku problemów z korzystaniem ze składania podpisów zaufanych należy kontaktować się ze wsparciem podpisu zaufanego (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym).
  • wysyłanie sprawozdania (aplikacją e-Sprawozdania Finansowe lub przez ePUAP) do Szefa KAS musi zostać dokonane przed wygaśnięciem certyfikatu podpisów elektronicznych. W sytuacji wygaśnięcia certyfikatu kwalifikowanego po złożeniu podpisu, a przed dokonywaniem weryfikacji nie ma możliwości pozytywnego zweryfikowania złożonego podpisu, nawet jeśli był on ważny w momencie składania. Jest to istota sposobu działania certyfikatów kwalifikowanych, a nie szczególne wymaganie w obszarze e-Sprawozdań Finansowych. Wysyłka z nieważnym certyfikatem przez aplikację e-Sprawozdania Finansowe jest niemożliwa. Kwestia wysyłki sprawozdania finansowego, po wygaśnięciu certyfikatu opisana jest w sekcji Pytania i odpowiedzi w części Składanie i wysyłka (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym).
  • w razie braku możliwości wysyłki przez aplikację e-Sprawozdania Finansowe (w przypadku awarii aplikacji, problemów technicznych lub trudności uniemożliwiających wczytanie do aplikacji pliku XML) i gdy, np. przypada ostatni dzień na złożenie sprawozdania finansowego - wówczas można wysyłać  sprawozdanie finansowe przez ePUAP do Zachodniopomorskiego US w Szczecinie (podatnicy CIT od 26.05.2022 r.). Niemniej taka wysyłka powinna się jednak odbyć wyłącznie, po uprzednim wyjaśnieniu przyczyn tego faktu ze wsparciem technicznym sf.helpdesk@mf.gov.pl (link otwiera nowe okno w serwisie poczty). Przesłanie dokumentu przez ePUAP powoduje brak jakichkolwiek walidacji, ponieważ ePUAP jest uniwersalnym środkiem komunikacji, który umożliwia przesyłanie dowolnych dokumentów, bez weryfikacji ich poprawności.
  •  wnioski o udostępnienie złożonych do Szefa KAS elektronicznych sprawozdań finansowych, można składać naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu wg miejsca zamieszkania bądź siedziby podmiotu, ponieważ te sprawozdania są dostępne dla organów podatkowych z poziomu Przeglądarki.
  • czynny żal składa się naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu wg miejsca zamieszkania bądź siedziby podmiotu. Wyznaczenie Naczelnika Zachodniopomorskiego US w Szczecinie nie ma wpływu na właściwość dotyczącą spraw karnych skarbowych, więc tzw. „czynnych żali" nie należy przesyłać do tego US ani do MF.