Od 1 lipca wejdą w życie zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzające #NiskiePodatki.
Ustawa upraszcza i stabilizuje system podatkowy.
W poniedziałek w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa o najważniejszych zmianach podatkowych.
20 czerwca w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski i Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Opolu Bożena Kaleta przedstawili najważniejsze zmiany, które wejdą w życie 1 lipca i będą miały zastosowanie do rozliczeń podatkowych za 2022 r. Nowe przepisy będą obejmowały:
- Obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc.
- Likwidację tzw. ulgi dla klasy średniej.
- Możliwość ponownego wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt.
- Od 1 stycznia 2023 r. wprowadzona zostanie możliwość dzielenia kwoty wolnej w zaliczkach na maksymalnie trzech płatników oraz rozliczania jej w tytułach, w których dotychczas nie była uwzględniana przez płatników, np. przy umowach zlecenia.
- Możliwość odliczenia części składek zdrowotnych przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.
- Ujednolicenie terminów rocznego rozliczenia PIT – do 30 kwietnia
- Preferencyjne rozliczenie w przypadku samotnych rodziców, którzy skorzystają z podwójnej kwoty wolnej, czyli 60 tys. zł
- Szereg innych preferencji prorodzinnych, w tym m.in. zwiększenie kwoty dochodów dziecka bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.), jak również rozdzielenie renty rodzinnej od dochodów rodzica, dzięki czemu dziecko skorzysta z kwoty wolnej.
Ustawa nie zmienia korzystnych rozwiązań, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., w tym m.in. wyższą kwotę wolną (30 tys. zł) i wyższy próg podatkowy (120 tys. zł).
W najbliższy poniedziałek, 27 czerwca w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim w sali im. Lecha Kaczyńskiego w godz. 9.00-10.30 i 17.00-18.30, organizujemy dwa spotkania informacyjne o zmianach w systemie podatkowym, które poprowadzą eksperci KAS i ZUS. Udział w spotkaniach jest otwarty i bezpłatny. Zapraszamy.