«Powrót

Podatek od dochodu uzyskanego za granicą płacisz w Polsce - wyjaśnia ekspert Urzędu Skarbowego w Głubczycach

Podatek od dochodu uzyskanego za granicą płacisz w Polsce - wyjaśnia ekspert Urzędu Skarbowego w Głubczycach

Podatek od dochodu uzyskanego za granicą płacisz w Polsce - wyjaśnia ekspert Urzędu Skarbowego w Głubczycach

Podczas dyżuru telefonicznego eksperta Urzędu Skarbowego w Głubczycach, czytelnicy Nowej Trybuny Opolskiej zadawali  pytania dotyczące zapłaty podatku od dochodu uzyskanego za granicą.

1. Pytanie:
Na stałe mieszkam w Polsce. W 2015r. uzyskałem dochody z pracy w Holandii. Były to moje jedyne dochody w tym roku. Czy wobec tego powinienem złożyć w Polsce zeznanie podatkowe?

Odpowiedź:
Tak. Podatnik posiadający w Polsce miejsce zamieszkania podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swych dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów art.3 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Aby uniknąć podwójnego opodatkowania tych samych dochodów, między państwami są zawierane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Konwencja zawarta między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 2003 r. nr 216, poz. 2120) stanowi, że do dochodów z pracy w Holandii ma zastosowanie metoda odliczenia proporcjonalnego.
Podatnik, który za granicą uzyskał dochody rozliczane tą metodą, ma obowiązek złożyć w Polsce zeznanie podatkowe, nawet jeśli w naszym kraju nie uzyskał żadnych dochodów.

2. Pytanie:
Czy w związku z otrzymaniem w 2015 roku odsetek uzyskanych od dochodów zgromadzonych na rachunku bankowym w Niemczech należy odprowadzić podatek?

Odpowiedź:
Tak. Podatnik mający miejsce zamieszkania w Polsce (czyli objęty nieograniczonym obowiązkiem podatkowym) powinien wykazać odsetki uzyskane za granicą w deklaracji składanej w polskim urzędzie skarbowym tj. PIT-36 bądź PIT-38. Wartość tych odsetek podlega opodatkowaniu 19% podatkiem zryczałtowanym. Podatnik ma prawo pomniejszyć podatek o podatek zapłacony
w Niemczech. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych odsetek przy zastosowaniu stawki 19%. Oznacza to, że odliczyć można maksymalnie 19% kwoty dochodu z tytułu odsetek. Jeżeli zagraniczny podatek był niższy - odliczyć można go w całości, lecz jeżeli zagraniczny podatek był wyższy - nadwyżki ponad 19% nie można odliczyć. W przypadku, gdy zagraniczny podatek był obliczony i pobrany według stawki niższej niż 19 % - obliczona różnica podlega opodatkowaniu.

Rejestr zmian